Choď na obsah Choď na menu
 


Tak o tejto mojej zvláštnej metóde nevie veľa ľudí. Kto by povedal, že z obyčajnej plastelíny sa dajú tvoriť rôzne dekorácie ako napr. rôzne postavičky, či fotorámčeky?? Áno, dá sa to..a ja vám prezradím ako!

Fotorámček z plastelíny:

1. z tvrdého papiera (výkresu) alebo kartonu si vyrežeme obdlžnik požadovanej veľkosti (podľa toho, aký veľký má byť váš fotorámček)

2. do stredu vyrezaného obdlžnika vyrežeme ďalší obdlžnik, ale ten musí mať presné rozmery. Tie vám určí výška a šírka fotografie, ktorú doň chcete vložiť.

3. takto pripravený fotorámček si celý z prednej strany potiahneme plastelínou. Proste ju prstami rozneste po celej ploche, ale nepoužívajte priveľmi hrubú vrstvu.

4. plastelínu prstami roztlačíme dohladka. Snažíme sa, aby nemala hrbolky..Medzitým si z plastelíny, niekde na boku stola vytvarujeme napr. kvet (alebo iný tvar) a plastelínou ho prichytíme o fotorámček.Musí pevne držať a mať hladký povrch.

5. plastelínu natrieme temperovou farbou odtieňom, ktorý si sami zvolíme.Kvet, ktorý sme na rámček prichytili natrieme rôznymi odtieňmi podľa fantázie, ale mali by sa líšiť od odtieňa samotného rámčeka.

TIP!: ja osobne používam temperky značky KOH-I-NOOR hardtmuth (majú také modré balenie), pretože nie každý druh temperovej farby na plastelínu chytá.

6. po nanesení 1.vrstvy farby počkáme asi 15 minút a nanesieme ešte druhú alebo aj tretiu vrstvu, keď je to potrebné.

7. keď máme celý rámček natretý počkáme, kým dôkladne vyschne.

8. celý rámček aj s motívom kvetu natrieme priesvitným lakom na nechty a môžeme naň nasypať farebné trblietky (ale tie nie sú nutné).

9.po dokonalom zaschnutí vrstvy laku fotografiu prilepíme zo zadnej časti fotorámčeka a celú zadnú časť prelepíme výkresom alebo kartonom. Ten obstriháme podľa rámčeku a nafarbíme na rovnakú farbu akú má váš fotorámček.

10. túto časť už lakom na nechty nenatierame.

Tento fotorámček, ale má istú nevýhodu a to tú, že nie je možnosť výmeny fotografie. Zatiaľ som ešte neprišla na to, ako by to mohlo fungovať.Takže fotografia je v ňom doslova uväznenáObrázok